Tu jesteś
costam
na marginesie:

Wojciech Mszyca​

Urodzony w 1947 roku w Żarkach na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, mieszkaniec Katowic. Przed 37 lat dziennikarz w śląskiej prasie, pracował m.in. Panoramie, Tak i Nie oraz Dzienniku Zachodnim. Czas wolny, po przejściu na wcześniejszą emeryturę, poświęca na troskę o żareckie zabytki oraz na swoje pasje kolekcjonerskie. ​​ W 2006 Uhonorowany przez Ambasadę Izraela wspólnie z Żydowskim Instytutem Historycznym za zasługi w ochronie dziedzictwa kultury żydowskiej w Polsce. W 2009 otrzymał stypendium marszałkowskie na ratowanie dóbr kultury i przeznaczył je na stworzenie miejsca pamięci po starym kirkucie, poprawę stanu (naprawa, uporządkowanie, zabezpieczenie, rekonstrukcję) 52 nagrobków na nowym kirkucie (w tym rekonstrukcję dwóch unikatowych nagrobków typu obeliskowego) oraz 18 na cmentarzu katolickim. W 2011 laureat konkursu wojewody śląskiego "Śląskie na 5" w dziedzinie kultury.

Cmentarz żydowski w Żarkach (nowy)

Znajduje się przy ul. Polnej. Miejscowi nazywają to miejsce Kierków. Kirkut został założony w 1821 roku i kilkukrotnie był powiększany. Obecnie zajmuje powierzchnię półtora hektara, znajduje się na nim ponad 1300 nagrobków, w tym grobów z macewami w stanie czytelnym około 700. Na kirkucie podziwiać można bogatą symbolikę (m.in. motyw gwiazdy 8- i 12-ramiennej), liternictwo i zdobienia. To największy kirkut małomiasteczkowy w południowej Polsce. ​ Żarecki kirkut jest trzecim przystankiem na Szklaku Kultury Żydowskiej, stworzonym przy współudziale Wojciecha Mszycy. Szlak został opatrzony tablicami w jęz. polskim i angielskim. Trasa trwa 1,5 godziny. zaczyna się przy ul. Koziegłowskiej i przechodzi przez przystanki: ul. Częstochowska, Stary Kirkut, Kirkut na Kierkowie, Synagoga, Rynek (charakterystyczna zabudowa), getto.

Wojciech Mszyca, cmentarz żydowski w Żarkach

Reportaż o 65-letnim mieszkańcu Katowic, rodowitym żarczaninie, który od 40 lat troszczy się o zabytki kultury żydowskiej i chrześcijańskiej w Żarkach. Pan Wojciech Mszyca. Poznajcie go!

Czas wolny | Polska dla wszystkich - śląskie dla wszystkich from Rafal Budniok on Vimeo.

[SPROSTOWANIE: Na początku p. Wojciech mówi o mydełku z Morza Czarnego, to przejęzyczenie, chodziło mu oczywiście o Morze Martwe]

 

Realizacja: Marta Zwolińska
Zdjęcia: Michał Tatarek
Montaż: Tomasz Ryś
Licencja: http://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/3.0/us/ Opis: Czas wolny | Realizacja: Marta Zwolińska | Zdjęcia: Michał Tatarek | Montaż: Tomasz Ryś.

comments powered by Disqus