wszystkieteksty:
costam Pracownia Andrzeja Urbanowicza. Na zapleczu rzeczywistości* Magiczna rzeczywistość jedyna w swoim rodzaju - po pracowni Andrzeja Urbanowicza oprowadza nas Samuela Słoń.
costam Nocna komunikacja autobusowa w GOP Fascynacja regionem i komunikacją miejską, setki kilometrów spędzone na przednim siedzeniu autobusu... O wojażach "nocnymi" opowiada Michał Raszowski.
costam Kopalnia Srebra i Sztolnia Czarnego Pstrga Tarnowskie Góry pokazują, że górnicza przeszłość może być atutem, nie przyczynkiem zapaści i inicjatorem „zwijania się” miasta - mówi Michał Raszowski.
costam Dom Oświatowy Fascynujący wygląd, przyciągające wnętrze. Takie połączenie spotkamy na rogu katowickich ulic - Wojewódzkiej i Francuskiej. Dom Oświatowy odwiedza Wojciech Wielgus.
costam Introligatornia na Mariackiej. Pogryziony Lincoln i Koran ubrany w sukienkę Gdyby nie stojący na zapleczu komputer, można by pomyśleć, że czas stanął tu w miejscu jakieś 100 lat temu. Zajrzyjmy do pracowni introligatorskiej.
costam Galeria mody Chimera Małgorzata od dwudziestu lat prowadzi galerię mody w Katowicach. Z odzieżą, rękodziełem. Galeria nosi wielce znaczącą nazwę – „Chimera”. Pisze Ida Grundman.
costam Wacław Misiewicz. Nie można uciec od samego siebie Wacław Misiewicz to już postać kultowa, celebrietes śląskiej sceny artystycznej. Uczestnik najważniejszych wystaw, bywalec u Andrzeja Urbanowicza.
costam Bellmer, czyli rentgen nieświadomości Bellmer niepokoi. Lalki mrugają okiem. Lubieżna galeria manekinów. Co chciał powiedzieć? Wejście w Bellmerowski świat może być niebezpieczne. Zaprasza Wojtek Dworak.
costam Śląskie hałdy. Pali się, moja panno Siedem wzgórz, a tysiące historii i wspomnień. Na inspirującą wycieczkę po hałdach zaprasza Magdalena Chmiel.
costam Dom Matki Ewy. W poszukiwaniu minionego czasu Wyjątkowy domek, jak z piernika można znaleźć w bytomskich Miechowicach. O jego niezwyklej historii i pamiątkach po Ewie von Tiele-Winckler, zwanej Matką Ewą opowiada Larysa Michalska.
costam Marchołt. Wspomnienie Michaliny Growiec Dziś mieści się tam pub, trochę zapomniana galeria i scena. Jednak dla niej – sławnej śpiewaczki – Marchołt pozostanie źródłem wspomnień z dziwnych lat stanu wojennego.
costam Gra miejska "Podszewka Miasta" Miłośników katowickich opowieści oraz wszystkich naszych wiernych i niewiernych Czytelników zapraszamy do udziału w Grze miejskiej "Podszewka miasta", bazującej na Mapie Miejsc Ciekawych. Czekają nagrody :)
costam Dołącz do załogi MMC Lubisz pisać i interesuje Cię tematyka miasta? Dołącz do naszego projektu. Rekrutacja na warsztaty do 27 stycznia.
costam MMC na TEDxRawaRiver 13 października 2012 na całym świecie odbyły się konferencje TEDx z cyklu City2.0. Śląskiej społeczności podczas TEDxRawaRiver Marta Zwolińska opowiedziała o MMC.
costam Wojciech Mszyca, cmentarz żydowski w Żarkach Reportaż o 65-letnim mieszkańcu Katowic, rodowitym żarczaninie, który od 40 lat troszczy się o zabytki kultury żydowskiej i chrześcijańskiej w Żarkach. Poznajcie go!
costam BIBU. Jak się robi galerię sztuki? "Pytali ludzie, skąd się wziął ten nagły rozgłos. Jak udaje im się zebrać tylu ludzi? Byli nawet tacy, którzy posądzali ich o czarną magię..." - Baśń o BIBU snuje Anna Duda.
costam Sosnowiec, Dęblińska 1 Poznajmy historię okazałej kamienicy, dziś przylegającej do Placu Ćwierka, której nie sposób nie zauważyć, będąc w śródmieściu Sosnowca. Oprowadza Anna Urgacz.
costam Kawa na ławę Torty, piramidy, cukry, lody, leguminy! Oto, czym kiedyś zachęcała klientów jedna z sosnowieckich cukierni, Warszawska. Po Sosnowcu oprowadza nas Anna Urgacz.
costam Księgarnia nie przetrwała, willa znów błyszczy Willa Oksza w Zakopanem to od 2008 roku własność Muzeum Tatrzańskiego. Pod właściwą opieką zdołała odzyskać dawny blask - pisze Anna Urgacz.
costam Paprocany Kiedyś były świadkiem walk powstańczych, dzisiaj służą już niemalże wyłącznie rozrywce i sportowym rekreacjom. Magiczna okolica, plaża, jezioro, zamek... i piramida. Paprocany okiem (i piórem) Oli Gepert.
costam Huta w Szopienicach. Głos z ciemności Wydawać by się mogło, że to historia, jakich wiele. Rozwój przemysłu nie ogląda się za siebie i pozostawia za swoimi plecami wiele „trupów”. Ot, kolejny rozpadający się budynek...
costam Dom Tekstylny Weichmanna O cenionym architekcie, który dla znanego gliwickiego handlarza wybudował sklep jego marzeń (i o losach samego sklepu) pisze Monika Gałka.
costam Zabawa na tylnym siedzeniu Muzyka, teatr i stare samochody. Okazuje się, że te trzy rzeczy łączy więcej, niż mogłoby się wydawać. Wystarczy mieć pomysł, pasję i… wolny garaż. Pisze Agata Stronciwilk.
costam Rzeźby w Parku Śląskim. Niedźwiedź ukryty w zaroślach Na Żyrafie świat się nie kończy! Na spacer szlakiem rzeźb w Parku Śląskim zaprasza Magda Deptała.
costam Ligockie anioły Czuwały, kiedy wyskakiwano przez okno, tańczono na dachu, dochodziło do małych pożarów. O widzialnych aniołach z Ligoty pisze Ada Kiryluk.
costam Dąbrowa Miejska w Bytomiu. Miejsce, którego nie ma Choć mieszkańcy tego miejsca przenieśli się do innych dzielnic Bytomia, wspólnota pozostała. Dąbrowa Miejska powraca w tekście Justyny Dziembały.
costam Kino Gloria. Przeminęło z wiatrem 80 lat, 400 plakatów, 3,60 za bilet. O niewyrażalnej liczbami miłości do kina Gloria pisze Justyna Dziembała.
costam Bar mleczny Europa. Od kuchni Mamy w Katowicach ostatni działający w centrum bar mleczny. O tym, dlaczego warto zajrzeć do środka, pisze Marta Zwolińska.
costam Najbardziej szpanerskie miasto w Polsce? Czy Katowice są najbardziej szpanerskim miastem w Polsce? Na to pytanie odpowiedzi szuka Dagmara Gdala.
costam Obóz koncentracyjny Hindenburg. Ziemia niczyja Jeśli spytać zabrzan, gdzie w trakcie II WŚ znajdował się najbliższy obóz koncentracyjny, mało kto powie inaczej niż: w Oświęcimiu. Jak było naprawdę? Przypomina Anna Leksy.
costam Ruch Chorzów. Kiedy ja chodziłem na Cichą… Czy rzeczywiście jest tak, że człowiek przez całe życie może mieć tylko jedną drużynę? Dowiadywała się chorzowianka, Katarzyna Niedurny.
costam III LO im. Batorego. Dobra / zła bajka - niepotrzebne skreślić Życie to teatr... a szkoła? Batorowcy znają odpowiedź na to pytanie. O elitarnej placówce i słynnym festiwalu, opowiada Małgorzata Bryl.
costam Pani ze Skarbka. Za głosem serca Kogokolwiek zapytać na mieście, nikt nie zna tożsamości Głosu ze Skarbka. Tego, kim jest, skąd pochodzi i dokąd zmierza, postanowiła dowiedzieć się Marta Zwolińska.
costam Dworcowa 13. Pieśń kamienicy Sofa, na której siadali najwięksi, psychodeliczne pianino i historia pisana klubami. O tym, co działo się za drzwiami katowickiej kamienicy, pisze Sawa Konfisz.
costam Cmentarz żydowski na Kozielskiej. Dlaczego kamienie? Do קטוביצה nie trzeba długo wędrować. Oddanie hołdu zmarłym nie wymaga poświęceń. Cmentarz żydowski jest cichy. Cichy i mokry - pisze Kasia Niedurny.
costam Bar pod 4. Miłość z termostatem Głodny? Najwyższy czas spróbować prawdziwej „firmówki”. Ana Miler przekonuje, że jest palce lizać. Śląski "McDonald's" z tradycją czeka na ponowne odkrycie.
costam Forsztat. Rawa Blues O legendzie Forsztatu, śląskim Twin Peaks i czystej... Rawie, opowiada Ana Miler.
costam Na medytację w kapciach Dlaczego buddyzm porównuje się do apteki, jak wykonać tygrysi skok na Diamentowej Drodze i co to znaczy, że kamienica jest gompą? Sprawdzała Magda Deptała.
costam Witold Żdanowicz. Sztuka pamiętania Profesor fizyki, który przyrządzał doskonałe konfitury. Żołnierz Władysława Andersa. Działacz społeczny. O Witoldzie Żdanowiczu i jego walce z niepamięcią w tekście Ani Leksy.
costam Klub Milk. Niepokorni Były babskie wieczory z Madonną, Dodą i Bieberem. Dyskotekowe kule i kolorowe drinki. I Stefan, który obserwował świat swoim rybim okiem. O Milku pisze Paweł Kamiński.
costam Dawajcie tego GuGalandra! Zaczęło się od Misia Gugały, biblioteki i pasji. Potem było różnie - bywało ciężko. Ale idea pozostała do dziś. O wyjątkowym śląskim teatrze pisze Kasia Niedurny.
costam Twórca tarnogórskich gwarków. O rzeźbiarzu ludowym Alojzym Niedbale Człowiek, dzięki któremu bobrownickie dzieci wiedzą, kim są gwarki. O ludowym artyście samouku opowiada Justyna Dziembała.
costam Katowice first-minute Historie, które mogłyby wydarzyć się wszędzie, ale wydarzyły akurat w Katowicach. O Katowicach first-minute dla przybyszy z Tunezji pisze Paweł Kamiński.
costam Raspazjan. Poruszyciel wyobraźni To nie są galerie, to są ściany. To jest sztuka. Z Raspazjanem o utopcach, strzygach i pociągu na kolonie, od którego wszystko się zaczeło, pisze Iwona Honczia.
costam Podróż do krainy Michałków Dziś to ulica Dworcowa. Ale Ana Miller nie przedstawia historii stacji kolejowej. Raczej miłości. Do słodyczy. I legendarnych siemianowickich Michałków.
costam Czym jest Kino Roma? Zabrze ma kino. Najstarsze z działających na Śląsku. O jego wyjątkowej atmosferze rozmawia z zabrzanami i pisze Wiktor Rorot.
costam Szewska pasja O prawdziwej szewskiej pasji w Sosnowcu, choć nie tej z przysłowia, opowiada Weronika Migdał.
costam Korty Baildonu. Nie odkładamy rakiety Gdzie jest pomnik „Nerwowego tenisisty”? Kto przyjaźnił się z królem Szwecji Gustawem V? Czym był „Cyrk Kramera”? O niezwykłym korcie w Katowicach opowiada Paula Obara.
costam Ewald, ty byś coś namalował Choć wymyka się z ram tego świata, cały świat mieści się w jego ramach. Niezwykły portret Ewalda Gawlika, m.in.. na ścianie w zakładzie fryzjerskim, maluje Katarzyna Niedurny.
costam Tułaczka bytomskiego bluesa Ciągle słychać ich w Bytomiu: Hendriksa, Claptona, Niemena... O tym, że „Ślązak bluesa czuje” nadal, a jam session trwa do rana, przekonuje Magda Deptała.
costam Katowicing Everyday albo życie nocne w mieście hut, kopalń i ogrodów Jak uprawia się „sport mariacki”? Co kryje piąty peron dworca? Przewodnik po „katowicingu” stworzył Artur Wójcik.
costam Skrzypek grający koło Rialto. Kasę lepiej mieć Pan Władysław, katowicki skrzypek, mówi dlaczego odprowadza podatki oraz jak trafił na ulicę. O tym, że w historii maczał też palce Bóg, dowiadywał się Patryk Mataniak.
costam Erwin Sówka. Śląskie baby są jak piersi Nie wstydzi się, że jest w nim dużo kobiecych cech. Nie ujmuje mu to ani odrobiny męskości. O kobietach i podobieństwie Nikiszowca do Indii według Erwina Sówki - Dagmara Tomczyk.
costam Dusze Rialta Trzęsąca się sala na Titanicu, WD40 sąsiadujące z Almodovarem. Na niezwykły seans o nałogu silniejszym niż kawa i papierosy zaprasza Zofia Sobala.
costam Dancing dla seniorów. Nie dają za wygraną Dancing - zabawa typowo dla seniorów czy też może i dla młodych? O przeniesienym spod "Domu Prasy" katowickim dancingu pisze Paweł Kamiński.
costam Hotel Silesia. (Nie)zapomniany hotel

Sufit w kamykach. Na podłodze marmury. Klub nocny w podziemiach. Kwaśniewski, Wajda, Penderecki... Kiedyś luksus. A teraz? O Hotelu Silesia opowiada Zofia Sobala.

costam Blanka de Paiva. Dama ze Świerklańca O miłości, która buduje pałace i przygodach niezwykłej femme fatale, której historia prowadzi do parku w Świerklańcu, pisze Katarzyna Kwiecień.
costam Bytomski targ staroci. Ludzie bezcenni

Podobno wiedzy nie da się kupić, ale szkołę? Zbawienny wpływ giełdy staroci na system edukacji oraz rozkwit twórczości miłosnej na blatach ławek w tekście Marty Knopik.

costam Otylia Czerny. Pani Tola

Otylia Czerny, niekwestionowana dama teatru, silna osobowość, charyzmatyczna współpracowniczka. Dagmarze Tomczyk powiedziała, że niczego nie żałuje.

costam Pałac w Rudzińcu. Zakończenie baśni

Hugo von Ruffer miał szklane oko, rumaka cesarza Napoleona i... pałac. O przeszłości pod toskańskimi kolumnami i mostami z kamienia w tekście Emilii Rumińskiej.

costam Szyb Krystyna. Wartość dodana

Krystyna, Ewa, Jessica, Bolko i... Bytom. Śląskie stygmaty i nowe inicjatywy tego miasta w tekście Joanny Gajek.

costam Riedel w Tychach. A pan wyrzeźbił narkomana

Piłsudski, Korfanty, Mickiewicz, Riedel? O pomniku, muzyce i występie na studniówce (niekoniecznie) ku przestrodze pisze Aleksandra Gepert.

costam Borki. Osada-widmo na końcu trasy linii 70

Śląsk, Zagłębie, wspólnota. Na podróż po magicznych, zapomnianych Borkach, w których grało się w palanta, a dziś zamurowuje się okna, zaprasza Joanna Soćko.

costam Zbigniew Kot i Franek Mysza. Łowcy ścian

Nie tylko Bond wolał wstrząśnięty, nie zmieszany. NIETAK też. O tym, co zmalował 0700team i dwóch niezwykłych zwierzątkach pisze Zosia Sobala.

costam Plac Synagogi. Teraz to my tu jesteśmy Biało-niebieskie stragany, bawełniane majtki, dresowe spodnie... i synagoga, której od września '39 nie ma. O jej historii i tym, co po niej pozostało, opowiada Kasia Kwiecień.